Hi! Mijn naam is Lena en ik heb drieënhalve maand vrijwilligerswerk gedaan in Portugal bij een natuurpark op een project genaamd Plantar Uma Árvore (‘plant een boom’ in het Portugees). Vijf dagen in week ging ik in de ochtenden eropuit om onderhoud aan het park te verrichten, om te monitoren en om bomen en struiken te planten. Het is erg fysiek werk; we schouwden met takken, haalden bramen of invasieve soorten weg en groeven soms meer dan 50 gaten op een dag om planten in te planten. En dat allemaal in weer en wind! Maar je krijgt er de mooiste werkplek voor terug: Sintra-Cascais natuurpark, een kleine bergketen gelegen tussen de oceaan en de hoofdstad Lissabon. En gelukkig kregen wij, de vaste vrijwilligers en de coördinatoren, vaak genoeg hulp van bedrijven, scholen of gemeenschapsleden die voor een dag kwamen meehelpen. Naast het fysieke werk waren wij dus ook vaak bezig met het coördineren van de groepen dagvrijwilligers. Een perfecte manier om mensen te ontmoeten, de cultuur te leren en je Portugees te verbeteren! Het was erg leuk om op community days (dagen waarop buurtbewoners zich konden aanmelden om voor de dag mee te helpen) op een gegeven moment gezichten te herkennen van frequente vrijwilligers.

Er zijn vijf vaste coördinatoren bij Plantar Uma Árvore, waarvan vier zich op de locatie Sintra-Cascais bevinden en één op een tweede locatie in de buurt van Coimbra. De vier coördinatoren die ik heb mogen leren kennen zijn ontzettend gemotiveerde en inspirerende mensen. Elke dag gaat minstens één van hen mee met de vrijwilligers naar het veld om het goede voorbeeld te geven en samen te werken. Elk van de coördinatoren heeft een andere professionele achtergrond. In hun trainingen leren zij ons over hun specialisatie en hun werk binnen het project. Zo hebben we geleerd over de flora en fauna van ons werkgebied en de geologische en historische context van het park, over biodiversiteit en natuurherstel, over contentcreatie en over het vormen van een NGO uit een groene burgerbeweging.

“Meer dan 50 bomen per dag planten was vermoeiend, maar ontzettend belonend.”
Ik deed dit vrijwilligerswerk via de European Solidarity Corps (ESC), wat betekende dat ik mijn accommodatie en reiskosten vergoed kreeg en zelfs een beetje zakgeld kreeg om van te leven. Er waren vier andere vrijwilligers tegelijkertijd met mij op het project. Het was een groep met veel nationaliteiten: Nederlands, Italiaans, Spaans, Duits en Pools! We leefden samen in een oud boswachtershuis tegen het park aan. We aten samen, wat soms een uitdaging is als iemand bijvoorbeeld niet van ui houdt (wie houdt er nou niet van ui?!), gingen samen uit in Lissabon of samen naar het strand. Ook hebben we een keer met z’n allen een weekendtrip naar Porto gemaakt! De middagen waren we vaak vrij van werk en die spendeerde wij vaak meer op onszelf. Ik ging vaak yoga doen, Portugees leren, wandelen of haken. Ja, af en toe heb je ook wat tijd voor jezelf nodig, want veel privacy was er niet in het huis. We deelden bijna alles, zelfs de slaapkamer! Maar het was ook ontzettend leuk om zoveel tijd met dezelfde mensen door te brengen. Je leert elkaar zo goed kennen!

“Het coördineren van de dagvrijwilligers was een perfecte manier om mensen te ontmoeten en de cultuur te leren kennen.”
Ik was al verliefd op Portugal en die liefde is alleen maar gegroeid! Ik ben het team bij Plantar Uma Árvore zeer dankbaar voor deze fantastische ervaring. Ik een nieuwe waardering voor het werk wat in natuurherstel gaat gekregen, nieuwe soorten geleerd, Portugal wat verder kunnen ontdekken en vrienden door heel Europa gemaakt! Ik raadt dit project aan iedereen aan!

“Ik heb nieuwe soorten geleerd, Portugal verder ontdekt en vrienden uit heel Europa gemaakt.”